Postaw Na Zdrowie

witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy szkodzą? cz.2

Czy witaminy szkodzą? "Niby eksperci" usiłujący straszyć społeczeństwo witaminami i suplementami często przywołują potencjalne szkody jakie mogą spowodować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.  Oczywiście, ze takowe sytuacje mogą mieć miejsce, lecz są to bardzo rzadkie przypadki.

Ile razy widziałeś w telewizji doniesienia o tym, że hospitalizowano X osób z powodu przedawkowania witaminy A (E, D)?

Może chociaż jeden raz?

Oznacza to nic innego niż to, że problem jest marginalny. Może się oczywiście zdarzyć, że takie coś ma miejsce, jekoże ignorancja, a wręcz głupota ludzka ponoć nie ma granic.

Dla ciebie, jeśli przyjmujesz suplementy diety, czy też preparaty zalecone przez lekarza ryzyko z powodu przedawkowania witamin, także tych rozpuszczalnych w tłuszczach oscyluje w granicach zera. Gdzie jest ono większe? Przede wszystkim tam, gdzie ma miejsce przyjmowanie witamin syntetycznych. Te bowiem, jako składniki gorzej przyswajalne wymagają większych dawek i takie działania są podejmowane przy niektórych "doradców", czy też osoby eksperymentujące na własnym organiźmie. O tym jaki to będzie miało skutek decyduje w znacznym stopniu dieta. Jest to zaś czynnik często wręcz pomijany przy sprzedaży/rekomendacji witamin, albo przynajmniej niedostatecznie brany pod uwagę. Natomiast powinno się bezwzględnie brać pod uwagę ilość tłuszczy spożywanych przez daną osobę suplementującą się witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach.

Stosowanie suplementów naturalnych w zasadzie rozwiązuje problem ewentualnej szkodliwości witamin typu A, E,D, K. W każdym razie zajmuję się kwestiami związanymi z witaminami i s suplementami od dość dawna i nie słyszałem przez te kilkanaście lat o takim przypadku.

Ponoć nadmiar witaminy A może spowodować ból głowy, nudności, biegunkę, suchość i świąd skóry, wypadanie włosów i utratę apetytu. Tak twierdzą co niektórzy powtarzając za …  no właśnie brak źródeł. Przed wszystkim zaś nie podają dawki i warunków przyjmowania, a więc takie stwierdzenia nie mogą być uprawnione – to tylko ogólniki niczym niepoparte. Dla jakiegokolwiek uwiarygodnienia należałoby podawać jakieś istotne dane: wielkość dawki, czas przyjmowania, formę stosowanej witaminy, wagę, wiek, stosowaną dietę – ilość spożywanych tłuszczy.

Znane są natomiast badania naukowe, oraz praktyczne przypadki udowadniające, że np. nie tylko syntetyczna witamina A (retinol) w zbyt dużych dawkach może szkodzić (wątrobie), lecz także syntetyczny betakaroten, który organizm przetwarza (częściowo) na witaminę A.

Prowadzono badania nad witaminą E i okazało się,ze jest ona nieszkodliwa w bardzo dużych dawkach w stosunku do zalecanych. nawet kilkudziesięciokrotne przekroczeni dawek sugerowanych syntetycznej witaminy E nie powodowało problemów. należałoby domniemywać, że w przypadku naturalnej witaminy E jest to jeszcze bardziej bezpieczne i w jeszcze większych dawkach.

Znam natomiast przypadki podawania zbyt dużych dawek witaminy D, głównie u dzieci, lecz jest to zwykle wynikiem zleceń lekarskich, więc zostawmy to etyce i metodyce medycznej.

Reasumując:

W typowo stosowanych dawkach (muli)witamin, nawet ich wielokrotne przekroczenie nie stanowi ryzyka związanego z przedawkowaniem.

Ten artykuł znaleziono używając frazy:

  • czy witaminy szkodza watrobie