Postaw Na Zdrowie

skład suplementów

Składy suplementów

Największy problem jest zawsze z wyborem. Myślę, że jeżeli chcemy stosować parę suplementów powinniśmy poczytać ich składy aby odpowiednio je dobrać, aby ich składniki się nie nakładały

Niewątpliwie trzeba czytać skład wszelkich preparatów przed ich zakupem. Rzecz w tym, że samo to jeszcze nie jest wystarczające, jakoże po pierwsze producenci często stosują tu manipulacje i różne sztuczki marketingowe. Przykładowo podają: 200 mg asparaginian magnezu, sugerując, że zawartość magnezu wynosi 200 mg, podczas gdy samego magnezu jest np. 60 mg.

Po drugie, podają, np. chelat cynku.
Jaki chelat? Zależnie od tego jaki to może być świetna przyswajalność, lub całkiem kiepska
Chelat naturalny, czy "wymuszony" (syntetyczny – "powtykane" kawałki metalu co jest widoczne dopiero pod mikroskopem elektronowym, i który to "związek" jest praktycznie nie rozpoznawalny przez ludzki kod genetyczny)?

BTW. całkiem sporo firm/dystrybutorów głośno krzyczy, że ma produkty w postaci chelatów, zapominając, lub "zapominając", czy też po prostu nie mając świadomości, że takowe chelaty przynoszą głównie korzyść tym, którzy je sprzedają …

Po trzecie, nie każdej firmie można wierzyć. Tak jak i w przypadku wielu produktów spożywczych, niekoniecznie to co jest podane w składzie jest faktycznie w zawartości opakowania.

Po czwarte, dobre byłoby wiedzieć jaki jest rzeczywiście określony składnik, gdyż sama nazwa czy wzór chemiczny jeszcze nie wyjaśnia wszystkiego. Kwas askorbinowy z (chińskiej) fabryki i tenże pozyskany z dzikiej róży, czy aceroli to to samo tylko w nazwie. W praktyce suplementacyjnej  różnica jest ogromna.

Po piąte, w wielu przypadkach sam skład jest jaki jest, a ważniejsze są inne elementy.  W suplementach omega3 zwykle są EPA i DHEA, natomiast, co jest bardzo istotne, a zwykle nie podawane w opisie, to skąd pochodzą owe oleje: z przybrzeżnych hodowli w Bałtyku, gdzie woda nasycona jest wieloma toksynami, czy też z ryb złowionych w zimnych wodach oceanicznych.

CLA zawiera … CLA, a kluczem jakości jest to czystość surowca, a tego wszak nie ma w opisie zawartości suplementu.

 

Ale najważniejsze żeby dobrze dobrać sobie zestaw.

To oczywiście prawda. Natomiast w praktyce wcale nie jest tak łatwo właściwie dobrać zestaw preparatów, gdyż wymaga to sporo wiedzy o danym organiźmie, a kierowanie się tylko tzw. zaleceniami, normami wydawanymi przez szacowne instytuty jest niestety  "urawniłowką", a traktowanie każdego organizmu tak samo, bez uwzględniania indywidualności biologicznych, jest drogą na skróty, prowadzącą na manowce i wydawaniem niepotrzebnie pieniędzy.
Może być tak, że 300% "dawki" jest za mało, a w innym przypadku 100% jest za duże.
Stosowanie się wyłącznie do zaleceń producentów i tzw. norm to realizacja celów producentów i urzędów, a nie własnego zdrowia.
Jeżeli chce się dobrze dobrać suplementy to trzeba najpierw wystarczająco dużo dowiedzieć się o swoim orgniźmie.