Postaw Na Zdrowie

Tran, omega3 i witamina E

tran omega 3 Coraz bardziej do wiadomości i świadomości ludzi przebija się konieczność suplementacji kwasami tłuszczowymi typu omega3. Coraz więcej jest tego typu preparatów i przybywa konsumentów tych NNKT (Niezbędnych Nienasyconych kwasów Tłuszczowych). To oczywiście pozytywne zjawisko. niestety, znacznie gorzej (jak zwykle) jest już z wiedzą na temat jakości samych preparatów. Jest to oczywiście efektem konsekwentnego prania mózgu przez reklamy, artykuły w magazynach dla kobiet (tzw. sponsorowane, co mało kto zauważa). czy informacje w internecie, od sprzedawców, etc. Większość osób więc wie, że jedną z bardziej istotnych funkcji jednego ze składników omega 3, jest kwasu DHA, jest budowa i stała regeneracja mózgu. Szacuje się, że ok. 20% masy mózgu to właśnie DHA (dokozaheksaenowy). Prawda jest więc i dobrym efektem podawanie suplementów omega3 szkolnikom, maturzystom, czy studentom w okresie  przed sesjami.

Rzecz w tym, że należałoby go dostarczać nie tylko tym osobom i nie tylko w okresie szczególnie intensywnego wysiłku umysłowego, choć wtedy w szczególności. Na dobrą sprawę większość mózgów jest chronicznie "głodzona" w wyniku stałego niedoboru DHA. Mało tego.

To o czym już zwykle nie informują reklamy i "edukacyjne" artykuły to fakt, że DHA jako tłuszcz ulega jełczeniu, także w naszym mózgu jeśli nie jest konserwowany. Przed jełczeniem chroni go najlepiej witamina E (tokoferol). Zapewne więc widujesz na etykietach różnych produktów tranu, czy omega 3, iż zawiera on tą witaminę. W czym, problem? Ano w tym, że działanie ochronne witaminy E ma głównie postać gamma tokoferolu, a ta postać występuje tylko w naturalnych formach tej witaminy.

Ponieważ wiele firm wytwarza tylko syntetyczną formę witaminy E (d alfatokoferol) to oczywiście skrzętnie pomija informacje, ze w stosunkowo niewielkim stopniu chroni ona kwasy omega3 przed jełczeniem. Oznacza to, że, np. suplementy tranu bogato prezentujące się na półkach aptecznych często mają tylko ułamek wartości jakim im się przypisuje. Nie otrzymujesz więc też tego co należałoby oczekiwać od danego preparatu – wydajesz pieniądze na coś, co nie jest w pełni wartościowe.

Także niestety w niektórych firmach sprzedaży bezpośredniej, gdzie z zasady suplementy powinny być i często są lepszej jakości, spotyka się nierzadko preparaty zawierające omega3 z syntetyczną witaminą E.

Jednakże zawarta w suplemencie ilość witaminy E nie jest oczywiście wystarczająca do uzupełniania potrzeb naszego organizmu. By więc twój mózg nie jełczał potrzebujesz zadbać o uzupełnianie niedoborów tego składnika, albo poprzez zwiększenie spożycia produktów zawierających go, albo suplementację, albo jedno i drugie.

Wniosek praktyczny: aby efektywnie wykorzystywać suplementy NNKT i wydawane na nie pieniądze kupuj preparaty zawierające naturalną witaminę E jako składnik chroniący kwasy omega3.

Ten artykuł znaleziono używając frazy:

  • tran omega3
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Drukuj
  • PDF
  • Blogger.com
  • Dodaj do ulubionych
  • email

2 odpowiedzi na „Tran, omega3 i witamina E”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *