Postaw Na Zdrowie

omega3

Czy ta omega jest dobra?

> Po przeczytaniu Pańskiego artykułu odnośnie omega-3 mam pytanie – czy preparat X, który od dłuższego czasu stosuję, jest wartościowy i czy Pan by taki polecał?
180 EPA, 120 DHA, inne omega 3 – 40 mg.
> Zdaję sobie sprawę, że lepszy (i niestety dużo droższy) byłby olej z kryla,
> A Pańskim zdaniem? Czy ten pierwszy jest wystarczająco dobry?

 

Przede wszystkim nic nie wiadomo o tej omedze w najważniejszych sprawach, o czym piszę w moim artykule (skąd pochodzi, procesy oczyszczania, etc.).
Osobiście bym nie zdecydował się na taką, szczególnie, że jak twierdzą do konserwacji jest używany ponoć naturalny alfatokoferol (ciekawe skąd), podczas gdy w tokoferolach rolę ochronną przed jełczeniem spełnia tylko izomer typu gamma.
Na preparatach omega bym nie oszczędzał, da się na niektórych innych, ale tu skąpienie pieniędzy to wyrzucanie złotówek, bo kiepskie preparaty po prostu nie spełniają swojej roli. Po co się oszukiwać?

Nie ma fizycznych możliwości by dobry preparat omega 3 był tani.
Wcale nie musi to być olej z kryla. Jeśli Pan chce sukcesywnie kupować (różne) suplementy to mogę Panu umożliwić rejestrację w klubie, wprawdzie odpłatną, ale za to z możliwością kupowania dużo taniej w stosunku do cen detalicznych.

Tran czy omega 3

tran omega 3Ci, którzy są świadomi potrzeby uzupełniania diety o suplementy omega 3, nierzadko zadają sobie pytanie co wybrać: tran czy omega 3.

Pamiętam z dzieciństwa paskudny smak tranu, jakim nas raczono podówczas. Dzisiaj są dużo sensowniejsze alternatywy, lecz jak i we wszystkich innych dziedzinach marketing zawsze ma swoje do powiedzenia.

Świadomość potrzeby dostarczania organizmowi mjn. kwasów nienasyconych typu omega 3 na szczęście rośnie, a więc ludzie coraz częściej sięgają po preparaty zawierające te składniki. To dobrze. Gorzej, że niekoniecznie starają się dociec co jest co i czym tak naprawdę się faszerują. Wiele osób po prostu tu i ówdzie słyszało, że tran jest potrzebny, lub dobry na x, y, z, a więc go kupują i to niestety kierując się reklamą w TV, czy w internecie. Szczególnie to istotne w przypadku podawania tranu/omega3 dzieciom.

Jaki jest problem z tranem? Różny. Zależnie od tranu.

 • Często jest to natomiast problem ceny. Są tanie trany, nawet za kwotę poniżej 10 zł. można kupić opakowanie takiego suplementu. Gdy jednak zajrzymy do składu zawartości to okazuje się, że dla przyjmowania odpowiedniej dawki potrzebujemy brać 5 kapsułek, czy odpowiednio duża ilość łyżeczek płynnej wersji.
 • Proporcje omega 3 do omega 6. Bywa, że tego na czym nam naprawdę zależy, tj. n3 jest zaledwie 2-5% …
 • Proporcje EPA do DHA. Do typowych zastosowań powinno to być 3:2, lecz często zdarza się, że w tranie są zupełnie inne, nierzadko nawet jest więcej DHA niż EPA. Może to mieć w niektórych zastosowaniach zalety, lecz to trzeba wiedzieć co się robi i co się chce osiągnąć. Trzeba wiec patrzeć jaki nadany preparat omega 3, czy tran skład
 • Utlenianie się. Producenci i sprzedawcy nieraz podkreślają, że w do oleju z NNKT są dodawane składniki chroniące przed utlenianiem, najczęściej witamina E. rzecz w tym, iż często oszukują nie tylko klientów, ale może i samych siebie, jakoże niestety zwykle jest to syntetyczna witamina E – DL-alfatokoferol, a dobre właściwości przeciwutleniające mają tylko formy gamma tokoferolu, a te zawiera tylko w naturalna witaminie E.
 • Pochodzenie. Ryby, które wykorzystuje się do wytworzenia preparatów tranu, czu suplementu omega 3powinnuy być łowione w czystych, zimnych wodach oceanicznych, gdzie nie docierają zanieczyszczenia cywilizacyjne. Niektóre preparaty są uzyskiwane z ryb hodowlanych i to często w przybrzeżnych farmach, gdzie woda jest daleka od stanu czystości i pełna tego co przynoszą wpadające do morza rzeki (toksyczny cynk, kadm, rtęć, pseudohormony, etc)….
 • Stopień oczyszczenia. By nie wprowadzać do organizmu niepotrzebnych, lub wręcz szkodliwych substancji, na zmetabolizowanie, lub usunięcie których organizm musi zużywać dodatkową energię i substancje  warto sprawdzić jakie procesy uzdatniania i oczyszczania przechodzi olej, który jest potem

Lepiej jest oczywiście przyjmować jakiś tran, niż nic. Czy jednak nie sensowniej z punktu widzenia zdrowotnego i ekonomicznego dowiedzieć się w czym naprawdę jest sprawa i kupować to co jest faktycznie the best? Ja w każdym razie stosuję sprawdzone preparaty omega 3, pozyskiwane z ryb łowionych w zimnych wodach oceanicznych.

Zobacz: jak rozpoznać dobry suplement omega 3.

.

Ten artykuł znaleziono używając frazy:

 • omega 3
 • omega3
 • tran czy omega 3
 • tran omega 3
 • omega-3
 • tran a omega 3
 • tran skład
 • tran strong

Omega3 przed porodem

> Dziękuję za poradę,ale dlaczego nie Omega3 przez całą ciązę (wszędzie na forach ją polecają)?
 

Dziwnym trafem owe polecenia za większą skalę się zaczęły wkrótce po publikacji mojej książki "Witaminy Minerały i Suplementy"…

Odpowiem dość kolokwialnie: bo na forach jest to zwykle na zasadzie: "uczył Marcin Marcina., a sam głupi jak świnia", Poza tym wiele z owych "dyskutantów" to tak naprawdę pracownicy marketingowi różnych producentów i lobbystów, którzy mają za zadanie dyskredytowanie pewnych produktów, czy opinii, a promowanie innych. Nierzadko za loginem typu "basia87" kryje się facet, siedzący w biurze z laptopem na kolanach i biegający po forach z "mądrymi" postami. Królują na forach dla kobiet. Wiem wprost od takowych ludzi i ich przełożonych.

W ciąży omega jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu (patrz mój artykuł witaminy dla kobiet w ciąży), natomiast koniecznie należy ją odstawić na przełomie 8 i 9 miesiąca. Niezależnie od tego, że rozrzedza krew, a przed porodem to zdecydowanie niewskazane, to w przypadku karmienia piersią i zażywania omegi, przechodzi ona do mleka i jest elementem przyczyniającym się do to by dziecko przestało ssać pierś, a póki co nie wymyślono nic lepszego dla oseska jak mleko matki.

suplementy omega3

Tran, omega3 i witamina E

tran omega 3 Coraz bardziej do wiadomości i świadomości ludzi przebija się konieczność suplementacji kwasami tłuszczowymi typu omega3. Coraz więcej jest tego typu preparatów i przybywa konsumentów tych NNKT (Niezbędnych Nienasyconych kwasów Tłuszczowych). To oczywiście pozytywne zjawisko. niestety, znacznie gorzej (jak zwykle) jest już z wiedzą na temat jakości samych preparatów. Jest to oczywiście efektem konsekwentnego prania mózgu przez reklamy, artykuły w magazynach dla kobiet (tzw. sponsorowane, co mało kto zauważa). czy informacje w internecie, od sprzedawców, etc. Większość osób więc wie, że jedną z bardziej istotnych funkcji jednego ze składników omega 3, jest kwasu DHA, jest budowa i stała regeneracja mózgu. Szacuje się, że ok. 20% masy mózgu to właśnie DHA (dokozaheksaenowy). Prawda jest więc i dobrym efektem podawanie suplementów omega3 szkolnikom, maturzystom, czy studentom w okresie  przed sesjami.

Rzecz w tym, że należałoby go dostarczać nie tylko tym osobom i nie tylko w okresie szczególnie intensywnego wysiłku umysłowego, choć wtedy w szczególności. Na dobrą sprawę większość mózgów jest chronicznie "głodzona" w wyniku stałego niedoboru DHA. Mało tego.

To o czym już zwykle nie informują reklamy i "edukacyjne" artykuły to fakt, że DHA jako tłuszcz ulega jełczeniu, także w naszym mózgu jeśli nie jest konserwowany. Przed jełczeniem chroni go najlepiej witamina E (tokoferol). Zapewne więc widujesz na etykietach różnych produktów tranu, czy omega 3, iż zawiera on tą witaminę. W czym, problem? Ano w tym, że działanie ochronne witaminy E ma głównie postać gamma tokoferolu, a ta postać występuje tylko w naturalnych formach tej witaminy.

Ponieważ wiele firm wytwarza tylko syntetyczną formę witaminy E (d alfatokoferol) to oczywiście skrzętnie pomija informacje, ze w stosunkowo niewielkim stopniu chroni ona kwasy omega3 przed jełczeniem. Oznacza to, że, np. suplementy tranu bogato prezentujące się na półkach aptecznych często mają tylko ułamek wartości jakim im się przypisuje. Nie otrzymujesz więc też tego co należałoby oczekiwać od danego preparatu – wydajesz pieniądze na coś, co nie jest w pełni wartościowe.

Także niestety w niektórych firmach sprzedaży bezpośredniej, gdzie z zasady suplementy powinny być i często są lepszej jakości, spotyka się nierzadko preparaty zawierające omega3 z syntetyczną witaminą E.

Jednakże zawarta w suplemencie ilość witaminy E nie jest oczywiście wystarczająca do uzupełniania potrzeb naszego organizmu. By więc twój mózg nie jełczał potrzebujesz zadbać o uzupełnianie niedoborów tego składnika, albo poprzez zwiększenie spożycia produktów zawierających go, albo suplementację, albo jedno i drugie.

Wniosek praktyczny: aby efektywnie wykorzystywać suplementy NNKT i wydawane na nie pieniądze kupuj preparaty zawierające naturalną witaminę E jako składnik chroniący kwasy omega3.

Ten artykuł znaleziono używając frazy:

 • tran omega3